Bolszewika goń czyli wojenne wspomnienia Witolda Mariana Jarocińskiego herbu Jastrzębiec

Tytuł wpisu nawiązuje do refrenu popularnej żurawiejki, czyli utworu pułków kawalerii: Lance do boju, szable w dłoń/ Bolszewika goń, goń, goń. I właśnie o wojnie z bolszewikami opowiadają wspomnienia Witolda Mariana Jarocińskiego h. Jastrzębniec (1882-1960), żołnierza w czasie wojny polsko-bolszewickiej 1920 r., który walczył w szeregach 201. Pułku Szwoleżerów Mazowieckich, gdzie za szarżę pod Żurominkiem  21 sierpnia 1920 r. otrzymał Krzyż Walecznych. O tym okresie życia Witold opowiedział swojemu synowi Jerzemu.

Polecając Państwu lekturę wojennych wspomnień warto odnotować, że po wojnie Witold Jarociński aktywnie uczestniczył w życiu społeczności Sierpca i okolic. Od 1920 r. był właścicielem majątku w Sudragach k. Sierpca, później m.in. radnym sejmiku powiatowego w Rypinie. Po drugiej wojnie w ramach akcji UB „Obszarnicy” (w latach 1945-1956) poddawany był represjom. Niestety, dwór Jarocińskich w Sudragach spłonął w 1945 r. w wyniku podpalenia. Na jego miejscu wybudowano Szkołę Podstawową.

Tak o wspomnieniach dziadka Witolda pisze wnuk, Marek Witold Jarociński:

Tę garść wspomnień wojennych mojego dziadka Witolda Jarocińskiego przekazał mi w formie maszynopisu jego syn (brat mojego ojca Tadeusza) Jerzy pod koniec 1992 roku. Chwała stryjowi, że notował i przechował myśli i słowa czynnego uczestnika doniosłych dla losów Polski i Europy wydarzeń sprzed stu laty. Okrągła, setna rocznica „cudu nad Wisłą” stanowi doskonałą okazję do opublikowania tych unikalnych memuarów. Czynię to nie tylko z rodzinnego obowiązku, (po dziadku noszę swoje drugie imię), ale z prawdziwą satysfakcją i dumą.

Wspomnieniom nadałem tytuł „Bolszewika goń…”, inspirowany słynnym refrenem ułańskich żurawiejek : „Lance do boku, szable w dłoń, bolszewika goń, goń, goń…”. Słowa te wziął bowiem sobie bardzo do serca dziadek Witold, który latem 1920 roku przyszykował swojego konia „Lalkę” i uzbrojony w szablę oraz myśliwską strzelbę wyruszył jako ochotnik na wojnę z bolszewicką nawałą. Tą publikacją próbuję ocalić od zapomnienia jego bohaterski czyn. Sibi et posteris.

Tekst wspomnień dostępny jest pod tym linkiem >>> Witold Jarociński wspomnienia  Zapraszamy do lektury.

***

Niniejszym wpisem rozpoczynamy cykl artykułów przygotowanych przez członków i sympatyków toruńskiego Oddziału Związku Szlachty Polskiej. Zapraszamy wszystkich chętnych do podzielenia się z szerszą publicznością historią przodków. W ten sposób możemy ocalić ją od zapomnienia. Dziękuję p. Markowi Jarocińskiemu, herbu Jastrzębiec, za udostępnienie publikacji  – wojennych wspomnień dziadka Witolda, spisanych przez jego syna Jerzego, stryja p. Marka Jarocińskiego.

Karol Sienkiewicz, sekretarz Zarządu Związku Szlachty Polskiej Oddział Toruń

3 komentarzy do “Bolszewika goń czyli wojenne wspomnienia Witolda Mariana Jarocińskiego herbu Jastrzębiec

  1. A da się gdzieś tą książkę kupić w wersji papierowej?
    Jeśli tak poproszę dwie – dla siebie i dla kolegi. Obaj nasi dziadkowie walczyli wtedy o Polskę.

    1. Proszę podać adres. Mam jeszcze kilka egzemplarzy. Pozdrawiam
      Marek Jarociński, wnuk bohatera i bratanek autora.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *