Spis szlachty Województwa Pomorskiego

Kilka tygodni temu na jednej z aukcji antykwarycznych zainteresowała mnie pewna książka. Po pierwsze dlatego, że dotyczyła Torunia, a po drugie dlatego, że dotyczyła szlachty. Wystartowałem więc w aukcji i nabyłem tę pozycję. Chętnie udostępnię oryginał zainteresowanym.

Józef Krzepela

Ową pozycją była książeczka autorstwa Józefa Krzepeli (1846-1935). Autor to postać dość ciekawa, z wykształcenia był prawnikiem (stąd może moja sympatia do jego osoby), a z zamiłowania heraldykiem i genealogiem. Zawodowo zatem pełnił urząd sędziego Sądu Apelacyjnego w Krakowie, hobbistycznie zaś zajmował się rozsiedleniem szlachty na ziemiach polskich. Popełnił kilka publikacji, dotyczących głównie Małopolski. Więcej na niezawodnej Wikipedii.

Spis szlachty

Książką (159 stron), którą kupiłem, jest „Spis miejscowości i rodów ziemiańskich województwa pomorskiego”. Pozycja ta wydana została w Kraków w 1925 r. w znanym i szanowanym wydawnictwie Gebethner i Wolff. Publikacja zawiera alfabetyczny spis miejscowości dawnych Prus Królewskich należnych do Rzeczypospolitej. Obejmuje m.in powiat: Grudziądz, Stargard, Toruń. Nazwy miejscowości podano również w wersji niemieckiej. Podane zostały też nazwiska rodów – właścicieli majątku, wraz z herbem.

Skuszony właśnie tym opisem wziąłem udział w aukcji.

Pozycja jest dość szczegółowa. Zawiera spis setek miejscowości naszego regionu z podaniem nazw niemieckich. Ciekawe, że porusza też kwestie pochodzenia nazwisk polskiej szlachty. Np. przy miejscowości Kamirowo taki opis:

Kamirowo in. Chamirowo (Kamirau) kość. (czyli powiat kościerski) p. (parafia) sp. (stacja pocztowa) Skarszewy. Z Komirowa (de Chamier) pisali się Gliszczyńscy w jednej gałęzi.

Na ile to jest trafne wg dzisiejszych badań? Nie mam pojęcia.

Niemniej pozycja zawiera też bibliografię, ale niezbyt liczną. Traktuję to więc raczej jako publikacje popularnonaukową. Co ciekawe, po raz drugi została wydana w 2003 r.

Jeżeli ktoś jest zainteresowany oryginałem, zapraszam do kontaktu z Oddziałem. Ale z treścią można też zapoznać się w internecie. Jest dostępna pod tym linkiem >>>>>

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *