Ostatni król Polski, Stanisław II August, nie miał okazji przyjechać do Torunia. Nie znaczy to jednak, że w Toruniu brakuje pamiątek po królu. Po jego koronacji Rada Miejska zamówiła wykonanie drzwi w Ratuszu Staromiejskim, które miały być gloryfikacją króla. Od strony Sali Królewskiej ukazują one osobę króla w zbroi z płaszczem narzuconym na ramiona. Później król podarował Toruniowi swój portret pędzla Marcello Bacciarellego, aby uzupełnić poczet królów polskich. Natomiast już za kilka tygodni, w lipcu 2025 r., do Torunia przyjedzie bliski krewny króla, hrabia Guillaume de Louvencourt, żeby wesprzeć fundację Autyzm Polska – Fundacja Pomocy Osobom Autystycznym. Poniatowski w Toruniu? Już niedługo 🙂 Związek Szlachty Polskiej patronuje temu wydarzeniu.
Poniatowscy herbu Ciołek
Zanim wyjawimy na czym to wsparcie będzie polegać, wyjaśnijmy związki rodziny hrabiego de Louvencourt z ostatnim królem. A związki te są bardzo bliskie. Zacznijmy od ojca króla Stanisława czyli od … Stanisława Poniatowskiego herbu Ciołek (1676-1762) kasztelana krakowskiego, który zapoczątkował potęgę rodu. Kasztelan ów miał ośmioro dzieci, ale nas interesują dwaj jego synowie: starszy Kazimierz i młodszy Stanisław.
Stanisław Poniatowski (1732-1798) został w 1764 r. królem Polski i rządził jako Stanisław II August. Miał potomków, ale z tzw. związku morganatycznego, dzieci nie nosiły wiec jego nazwiska.
Natomiast Kazimierz Poniatowski (1721-1800), używający herbu książęcego Poniatowski I (odmiana herbu Ciołek), miał dwie córki i syna… Stanisława Poniatowskiego (1754-1833), który przeniósł się do Włoch, nabywając m.in. Villa di Monterotondo.
Książęta de Monterotondo
Synem owego trzeciego już w rodzinie Stanisława był Józef Michał książę de Monterotondo herbu Ciołek (1816-1873), który tytuł książęcy otrzymał od wielkiego księcia Leopolda II. Stanisław ten był dyplomatą i kompozytorem, zaprzyjaźnionym z Napoleonem III.
Fot. 1 Józef Michał książę de Monterotondo herbu Ciołek (1816-1873)
Józef Michał doczekał się dwójki dzieci w tym… Stanisława Augusta Friedricha Josepha Telemacha Luci Poniatowskiego księcia de Monterotondo herbu Ciołek (1835-1908), oficera francuskiego, pełniącego funkcję koniuszego Cesarza Napoleona III. Osobą tego Stanisława wchodzimy w wiek XX.
Fot. 2 Stanisław August Friedrich Joseph Telemach Luci Poniatowski książę de Monterotondo herbu Ciołek (1835-1908)
Ale jeszcze w wieku XIX rodzi się jego syn, Louis Leopold Stanisław August Maria André Poniatowski książę de Monterotondo herbu Ciołek (1864-1954). To niezwykle barwna postać, finansista, przemysłowiec i podróżnik i mecenas Claude’a Debussy’ego. Jego dzieje opisał prawnuk, czyli hrabia Guillaume de Louvencourt w książce „Książę Andrzej Poniatowski (1864-1954) i jego potomkowie” (Lublin 2019). Ojcem chrzestnym księcia był cesarz Napoleon III. Książę Andrzej (bo tego imienia używał na co dzień) był wielkim polskim patriotą, zaangażowanym w tworzenie armii gen. Hellera, do której wstąpili jego trzej synowie: Stanisław, Kazimierz i Andrzej (1899-1977). Czwartym synem był Jan Poniatowski.
Fot. 3 Louis Leopold Stanisław August Maria André Poniatowski książę de Monterotondo herbu Ciołek (1864-1954)
Losom tego ostatniego oraz jego dzieci poświęcony będzie następny wpis. Wyjaśni się wówczas co będzie robił Poniatowski w Toruniu.
Zdjęcia wykorzystane we wpisie pochodzą od hrabiego Guillaume de Louvencourt. Wizerunek herbu pochodzi z Wikipedii.