We wtorek, 19 listopada 2024 r., na Wydziale Nauk Historycznych UMK prof. Natalia Starczenko wygłosiła wykład pt. Ruś i jej mieszkańcy w Rzeczypospolitej: terytorium i tożsamość (1569-1648). Wykładu wysłuchali Karol de Ślepowron Wróblewski, sekretarz Zarządu Oddziału Związku Szlachty Polskiej oraz piszący te słowa Karol Sienkiewicz, Prezes tegoż Oddziału.
Tematyka dotycząca relacji polsko-ukraińskich jest niezmiernie ciekawa, nie tylko poprzez kontekst ostatnich 1000 dni. Pasjonująca jest także historia kształtowania się ukraińskiej świadomości narodowej obok a czasami w kontrze do tej polskiej.
Autorką prelekcji była dr Natalia Starczenko − profesorka Narodowej Akademii Nauk Ukrainy, ceniona autorka publikacji dotyczących okresu wczesnonowożytnego. Podczas wykładu starała się odpowiedzieć na pytanie, jak ruska szlachta stała się trzecim – po Polakach i Litwinach – narodem I Rzeczpospolitej. Przypomniała działalność Stanisława Orzechowskiego, udziale szlachty wołyńskiej na sejmie lubelskim, artykułach henrykowskich czy „autonomii” województw „ukraińskich”, nie pominęła także powstania Chmielnickiego (które nazwała jednak „wojną”).
Karol de Ślepowron Wróblewski tak podsumował wykład:
Tematyka wykładu była ciekawa. W prelekcji zabrakło mi jednak omówienia politycznych zawiłościach, jak również niektórych kwestii religijnych. Stawianie znaku równości pomiędzy powstaniem Chmielnickiego a „wojna” nie jest trafnym zabiegiem. Temat wzajemnych relacji narodów I Rzplitej na pewno wymaga dalszych badań.
Zarząd Oddziału śledzi podobne wydarzenia i informuje o nich na bieżąco na fejsbukowej grupie Oddziału.
Zdjęcie pochodzi z profilu FB Katedry Historii Skandynawii i Europy Środkowo-Wschodniej UMK