Książęta Poniatowscy w Toruniu (część II). Z wojną w tle.

Ostatni król Polski, Stanisław II August, nie miał okazji przyjechać do Torunia. Jednak niedługo, z okazji Ogrodowych Spotkań z Piosenka Francuską, do grodu Kopernika przyjedzie jego krewny, hrabia Guillaume de Louvencourt, który wesprze fundację Autyzm Polska – Fundacja Pomocy Osobom Autystycznym przekazując jej prace plastyczne swojego wuja, Franciszka Poniatowskiego. Całkowity dochód ze sprzedaży tych pamiątek zostanie przekazany na cele fundacji. Zatem już w lipcu – Poniatowski w Toruniu.

Książę Andrzej Poniatowski i jego synowie

W poprzednim wpisie dotarłem do Louisa Leopolda Stanisława Augusta Marie André Poniatowskiego książę de Monterotondo herbu Ciołek (1864-1954). Tekst zakończyłem informacją, że miał czterech synów: Stanisława, Kazimierza, Andrzeja i Jana.

Każdy z nich odegrał znaczącą rolę w historii. Stanisław Carl Adolph Hubert Wilhelm Poniatowski (1895-1970) to żołnierz w armii gen. Hallera, uczestnik wojny 1920 r. Podobny szlak bojowy przeszedł Karol Kazimierz Poniatowski (1897-1980). Jan Poniatowski (1907-1979) poślubił Paulettę Amor. Ich córką jest Elena Poniatowska, wybitna meksykańska pisarka.

Książę Andrzej Poniatowski i jego dzieci

Nas jednak najbardziej interesuje Andrzej John Willard ks. Poniatowski h. Ciołek (1899-1977), trzeci w kolejności syn Andrzeja Poniatowskiego. Również on walczył w wojnie z bolszewikami, zaś w czasie II wojny światowej pełnił funkcję oficera łącznikowego przy gen. Eisenhoverze. W czasach pokoju zajmował się przemysłem i prowadzeniem biznesu. W Paryżu był dyrektorem Biblioteki Polskiej. Jego żoną była Amerykanka Frances Alice Willing Lawrance (córka Francisa C. Lawrance Jr. and Susan Ridgway Lawrancei kuzynka Vincenta Astora and Avy Alice Muriel Astor). Bardzo ciekawe osoby, mające swoje miejsce w historii Ameryki.

Fot. 1 Andrzej John Willard ks. Poniatowski h. Ciołek (1899-1977)

Z tego związku urodziło się troje dzieci: Maria Andrzej, Franciszek oraz Konstancja.

Maria Andrzej Poniatowski (1921-1945) pokochał Polskę do tego stopnia, że w 1940 r. na pokładzie kutra rybackiego przedostał się z Francji do Anglii, gdzie – mimo tego, że nie znał języka polskiego – wstąpił do I Dywizji Pancernej gen. Maczka. Poległ w holenderskim Sint Philipsland na polu bitwy w nocy z 22 na 23 stycznia 1945 r. Jego mundur można obejrzeć w 11 Lubuskiej Dywizji Kawalerii Pancernej w Żaganiu. Jego rysunek z okresu wojny to zdjęcie tytułowe wpisu.

 

Fot. 2 Maria Andrzej Poniatowski (1921-1945)

Konstancja Ewa z Poniatowskich de Louvencourt (1925-2007), najmłodsza z dzieci Andrzeja i Frances Alice. Konstancja w 1963 r. wyszła za mąż  za hrabiego Ghislaina de Louvencourt (1930-1991), przedstawiciela jednego z najstarszych rodów francuskich. Jednym z ich dzieci jest Guillaume (urodziny w 1965 r.).

Fot. 3 Konstancja Ewa z Poniatowskich de Louvencourt (1925-2007)

Franciszek Poniatowski (1923-2008). W pewnym sensie księcia Franciszka można uznać za sprawcę całego zamieszania. On to bowiem jest autorem prac plastycznych, które jego siostrzeniec, wspomniany już hrabia Guillaume de Louvencourt, przywiezie do Torunia z przeznaczeniem na aukcję. Środki ze sprzedaży prac zasilą konto Autyzm Polska – Fundacja Pomocy Osobom Autystycznym.

O samym Franciszku i jego pasji opowiemy w kolejnym wpisie. To dzięki niemu hasło Poniatowski w Toruniu nabierze sensu 🙂

Zdjęcia wykorzystane we wpisie pochodzą od hrabiego Guillaume de Louvencourt.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *