Każda porządna organizacja – a taką bez wątpienia jest Związek Szlachty Polskiej – działa przez swoje organy. Najważniejszym organem jest ten, w którym zasiadają członkowie. W przypadku Oddziału jest to Walne Zebranie Członków. I właśnie takie Zwyczajne Walne Zebranie Członków Oddziału odbyło się 10 maja 2025 r. w Toruniu. Udział w nim wziął także Prezes Zarządu Głównego Związku p. Marcin Forkiewicz h. Sas. Cieszy nas również to, że członkowie Związku przyjechali z rodzinami.
Zwyczajne Walne Zebranie
Konieczność organizacji Walnego Zebrania Członków wynikała przede wszystkim z tego, że w bieżącym roku upływała kadencja władz Oddziału, wybranych na lata 2022-2025. Zebranie miało więc charakter sprawozdawczo-wyborczy. Dodatkowo, z uwagi na planowane Nadzwyczajne Walne Zebranie Delegatów Związku, konieczny był wybór owych delegatów. Cały program Walnego udało się zrealizować w całości zgodnie z planem.
Fundacja Muzeum Historyczno-Wojskowe
Relację z wydarzeń w dniu 10 maja wypada rozpocząć od podziękowań dla p. Piotra Oleckiego, nauczyciela w I LO im. Mikołaja Kopernika w Toruniu. To dzięki jego zaangażowaniu oraz uprzejmości Dyrekcji Szkoły mogliśmy w komfortowych warunkach się spotkać i podyskutować. Piotr, opiekun Muzeum Historyczno-Wojskowego, udostępnił nam salę konferencyjną oraz parking szkolny. Dziękujemy!
Śp. Karol de Ślepowron-Wróblewski
Obrady rozpoczęliśmy od uczczenia pamięci Karola de Ślepowron-Wróblewskiego, zmarłego 3 maja 2025 r. Jego odejście to wielka strata dla naszego Oddziału i całego środowiska szlacheckiego w Polsce. Karol z niezwykłym zaangażowaniem tropił losy własnego rodu i opisywał je na naszej stronie. Poszukiwał cennych i ciekawych informacji o okolicznej szlachcie i ich dworach. Szczególną jednak atencją darzył Nawrę i był wielkim zwolennikiem współpracy z Kujawsko-Pomorskim Centrum Dziedzictwa. Karolu, obiecujemy, że Twoja misja będzie kontynuowana!
Nowi członkowie i wybory
Podczas obrad mieliśmy też ważny i miły element – wręczenie legitymacji członkowskich nowo przyjętym do Związku osobom. Legitymacje z rąk p. Prezesa Marcina Forkiewicza odebrali: p. Janusz Malanowski h. Ogończyk, p. Piotr Sosnowski h. Nałęcz oraz p. Krzysztof Zglinicki h. Prus II. Bardzo cieszymy się z tej akcesji i liczmy na dobrą i owocną współpracę!
Legitymację odbierają – p. Janusz Malanowski h. Ogończyk…
… p. Piotr Sosnowski h. Nałęcz…
oraz p. Krzysztof Zglinicki h. Prus II
Prezes p. Marcin Forkiewicz omówił działalność Związku Szlachty Polskiej, w szczególności w kontekście 1000lecia Królestwa Polskiego oraz wskazał na konieczność przyjęcia sztandaru Związku (m.in. z tego powodu zostało zwołane Nadzwyczajne Walne Zebranie Delegatów). Następnie Prezes Oddziału, p. Karol Sienkiewicz, złożył sprawozdanie z działalności, podkreślając dobrą współpracę z Kujawsko-Pomorskim Centrum Dziedzictwa oraz najnowsze inicjatywy (w tym dotyczącą rodu Poniatowskich).
Wypełniając swoje obowiązki zebrani udzielili absolutorium członkom ustępujących władz a następnie wybrali nowe. I tak Zarząd Oddziału kadencji 2025-2028 działał będzie w składzie:
Karol SIENKIEWICZ h. Wenda – Prezes Zarządu
Janusz MALANOWSKI h. Ogończyk – Członek Zarządu
Andrzej PODBIELSKI h. Trzaska – Członek Zarządu
Andrzej WATTA-SKRZYDLEWSKI h. Samson – Członek Zarządu
Krzysztof ZGLINICKI h. Prus II – Członek Zarządu
Komisję Rewizyjną tworzą zaś:
Elżbieta KORSAK-RYCZEK
Błażej RAKOWSKI h. Trzywdar
Krzysztof SOSNOWSKI h. Nałęcz
Życzymy powodzenia!
Zwiedzanie Muzeum
Po zakończeniu obrad uczestnicy spotkania – członkowie Oddziału wraz z rodzinami – mieli okazję zwiedzić bogate i interesujące zbiory Muzeum Historyczno-Wojskowego w I LO. Nieocenionym przewodnikiem był p. Piotr Olecki, ale prawdziwą gwiazdą był p. Witold Bogotko h. Pomian, który z pasją opowiedział o losach swojego ojca, Kornela Bogotko, którego życiorys to scenariusz na doskonały serial historyczny! Mieliśmy też okazję zobaczyć pamiątki, które p. Witold przekazał do Muzeum.
Od lewej stoją: p. Marcin Forkiewicz, p. Witold Bogotko oraz p. Karol Sienkiewicz
Po obiedzie w pobliskiej Pierogarni Stary Toruń cześć uczestników Zebrania udała się na spacer historyczny po Toruniu czasów saskich i stanisławowskich z przewodnikiem „z epoki”.
Uważamy, że był to bardzo udany dzień i mamy nadzieję, że pomysły, które pojawiły się w czasie obrad, już niedługo wejdą w fazę realizacji.