Wsparcie dla polskiej szkoły w Wilnie

Musimy pamiętać, że w Republice Litewskiej mieszka nieco ponad 180.000 naszych Rodaków.  Według oficjalnych danych Polacy stanowią ok. 6,5% wszystkich mieszkańców Litwy, są więc największą mniejszość narodową Republiki. Polacy mieszkają głównie w Wilnie i w zwartym osadnictwie w rejonach wileńskim, solecznickim, święciańskim i trockim. Dzieci uczą się m.in. w Gimnazjum im. Józefa Ignacego Kraszewskiego w Wilnie.

Mimo tego, iż w ostatnich latach sytuacja Polonii nieco się poprawiła (np. dopuszczono pisownię polskich nazwisk) to jednak nadal pozostawia ona wiele do życzenia. Dlatego tak ważną rolę pełnią wszelkie placówki edukacyjne, które kultywują polski język i polską tradycję.

Do takich szkół należy Gimnazjum im. Józefa Ignacego Kraszewskiego w Wilnie (http://www.vjikg.lt/pl/), szkoła z polskim językiem wykładowym, mieszcząca się w Nowej Wilejce (obecnie dzielnica Wilna). Szkoła ta powstała w miejscu przedwojennego Państwowego Gimnazjum im. św. Kazimierza. Obecnie uczy się tam ponad 550 uczniów. Wszystkie zajęcia odbywają się w języku polskim. Warto wspomnieć, że do grona absolwentów Szkoły należą m.in. Adam i Wojciech Borzobohaci, zasłużeni żołnierze Armii Krajowej. To właśnie w Nowej Wilejce urodził się Tadeusz Konwicki, polski prozaik, scenarzysta i reżyser. Jestem przekonany, że znaczna część Członków Związku – z uwagi na pochodzenie i rodzinne koneksje – ciepło myśli o Wilnie i Wileńszczyźnie.

W związku z tym, z uwagi na wizytę w Wilnie Prezesa Oddziału w Toruniu p. Karola Sienkiewicza – zaproponowano wspomnianemu Gimnazjum im. J.I. Kraszewskiego aby – w imieniu naszego Związku Szlachty Polskiej (który jako cel statutowy na wpisaną pomoc Polonii) – udzielić szkole wsparcia w edukacji polskiej młodzieży. Propozycja ta została przyjęta bardzo pozytywnie i z wdzięcznością.

Potrzeby szkoły są dwojakiego rodzaju – po pierwsze zakup polskich książek dla dzieci i młodzieży (około 50 książek, wg listy), po drugie zaś zakup korali na potrzeby zespołu muzycznego.

Nasza akcja została wsparta zarówno przez Członków Oddziału, jak i szereg partnerów z Torunia, wśród których są Konsul Honorowy Republiki Litwy p. Przemysław Bańkowski, Fabryka Cukiernicza Kopernik S.A., Maximus Broker Sp. z o.o., BIURFOL Sp. z o.o. oraz EMTOR Sp. z o.o. Dzięki temu wsparciu udało się już zakupić niemal komplet potrzebnych książek. Dziękujmy!  

Przekazanie podarunków zaplanowane jest na 2 maja 2024 r. Oczywiście o szczegółach będziemy informować na bieżąco.

Mamy też nadzieję, że akcja ta na stałe wpisze się w program wsparcia Polaków w Wilnie!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *