Początek maja to dla Polaków miesiąc szczególny – 2. maja obchodzimy Święto Flagi, zaś dzień później Święto Narodowe Trzeciego Maja. Początek maja w 2024 r. był zatem doskonałą okazją do wizyty w Wilnie i wsparcia Gimnazjum im. Józefa Ignacego Kraszewskiego. Poniżej krótka relacja z wizyty.
Nowa Wilejka
Pomysł wsparcia szkoły w Wilnie narodził się spontanicznie. Skoro mam już jechać do Wilna to może przy okazji warto zrobić coś pożytecznego? W związku z tym zwróciłem się do znanej mi od kilku lat (o mojej rodzinie od kilkudziesięciu) p. Janiny Stupienko, nauczycielki muzyki w szkole w Nowej Wilejce, obecnie dzielnicy Wilna. Wyjaśniłem, że wybieram się w jej strony i zapytałem wprost, czy nie potrzebują czegoś w szkole.
Wybór Nowej Wilejki i p. Janiny nie był przypadkowy. To właśnie tam od około 1918 r. do połowy 1946 r. mieszkała moja rodzina – Sienkiewiczowie. To stamtąd otrzymali nakaz ewakuacji i zostali ekspatriowani (kiedyś eufemistycznie używano określenia „repatriowani”) do Polski, na teren dawnego województwa olsztyńskiego, do Bartoszyc. Matka Pani Janiny znała moich dziadków Sienkiewiczów, opowiadała mi o nich kilka lat temu. W Nowej Wilejce zostali też niektórzy członkowie rodziny, nie chcąc opuszczać swoich domów. Dzisiaj o nich pamiętam odwiedzając ich groby.
Gimnazjum imienia J. I. Kraszewskiego
Gimnazjum im. Józefa Ignacego Kraszewskiego w Wilnie (lit. Vilniaus Juzefo Ignacijaus Kraševskio Gimnazija) to szkoła z polskim językiem wykładowym. Początki szkoły sięgają utworzonego w 1945 roku w Nowej Wilejce XXVI Gimnazjum, które kontynuowało tradycje przedwojennego Państwowego Gimnazjum im. św. Kazimierza. Obecny budynek szkoły pochodzi z 1951 r. i uczy się w nim prawie 500. uczniów – dzieci i młodzieży w dwunastu rocznikach (czyli to połączenie naszej szkoły podstawowej i liceum). Dyrektorem szkoły jest p. Helena Juchniewicz.
Korale dla Pierwiosnków
Na moje pytanie o to, czy coś może się szkole przydać, p. Janina Supienko opowiedziała mi historię zespołu Pierwiosnki, w którym tańczą i śpiewają uczniowie szkoły. Dziewczynki występują w pięknych, kolorowych strojach, jednak nie mają korali.
Obiecałem więc, że przywiozę korale.
Ale żeby nie jechać pustym autem zaproponowałem zakup książek dla szkolnej biblioteki. Pomysł został przyjęty entuzjastycznie przez szkołę. Po kilku dniach otrzymałem listę popularnych obecnie książek dla dzieci i młodzieży, na której było sporo polskich autorów.
Dzięki wsparciu członków toruńskiego Oddziału Związku Szlachty Polskiej i sponsorów udało się szybko zebrać potrzebną kwotę i kupić wszystkie książki! Z całego serca dziękuję za życzliwość i pomoc!
Wizyta w szkole
Do szkoły przyjechałem – wraz z krewnymi – przed południem, 2 maja. Po zapoznaniu się z dyrekcją oprowadzono nas po budynku. Mieliśmy okazję zobaczyć bibliotekę, do której trafią nowe książki oraz pracownię plastyczną prowadzoną przez p. Reginę Koszewską (do plastyki jeszcze wrócę). Obejrzałem też szkolną Izbę Pamięci, w której znalazłem zdjęcia mojej babci, uczestniczki spotkań rodziców dzieci uczących się w przedwojennej szkole im. Promyka (już nieistniejącej).
Centralnym punktem programu była jednak piękna akademia. Oprócz wielkiego i ciężkiego pudła z książkami Oddział Związku Szlachty Polskiej w Toruniu przekazał szkole pięknie wydany reprint pomnikowego dzieła Mikołaja Kopernika „O obrotach sfer niebieskich…” w języku polskim, wydanego w 1854 r. Właśnie z tej książki pani bibliotekarka cieszyła się chyba najbardziej 😊
Po wręczeniu książek i czerwonych korali dzieci zaprezentowały tańce i polskie piosenki. To były naprawdę wzruszające chwile.
Pokaz zakończyliśmy quizem – z czym kojarzy się Wam Toruń? Dzieci odpowiedziały bezbłędnie – Kopernik i pierniki! I dlatego spotkanie miało słodki akcent – wręczyliśmy uczniom pierniki przekazane przez Fabrykę Cukierniczą „Kopernik” S.A.
Ciąg dalszy nastąpi?
Naszym marzeniem jest rozwój współpracy z wileńskim Gimnazjum. Dlatego zaprosiłem Szkołę do udziału w Międzynarodowym Konkursie Plastycznym „Z moich stron”, organizowanym przez Ognisko Pracy Pozaszkolnej „Dom Harcerza” w Toruniu. Związek Szlachty Polskiej objął patronat nad tym Konkursem, zaś Prezes Oddziału w Toruniu ufundował specjalną nagrodę. Być może w kolejnej edycji konkursu pojawią się prace z Nowej Wilejki?
Warto wspomnieć, że informacje o spotkaniu ukazały się na stronie Szkoły >>> oraz w popularnym serwisie Wilnoteka >> i zostały powtórzone m.in. przez Polonijną Agencję Informacyjną >>>.
Podziękowania
To spotkanie nie byłoby możliwe gdyby nie wsparcie życzliwych osób. Dziękuję więc członkom Oddziału Związku Szlachty Polskiej w Toruniu za wpłaty darowizn na zakup książek.
Dziękuję także toruńskim firmom BIURFOL Sp. o.o., EMTOR Sp. z o.o. i MAXIMUS BROKER Sp. z o.o. za wsparcie finansowe, zaś Fabryce Cukierniczej „KOPERNIK” S.A. za przepyszne pierniki!